kurd كوردی فارسی Xeber Media Wane Huner kstra Perlan yad Downloads Font

 

[ LAST UPDATE 28.3.24 -01:33 AM  ]

ئارشیوی ده‌نــگ‌وبــاس/ مانگی 3- ی 2005

News Arshive 03/2004

[ 16.3.2004 ]

آخرين اخبار از کشتار در کردستان سوريه

 دولت سوريه ارتباط مناطق شمال غربی (کردستان) را با دنيای خارج قطع کرده است.

کشتار کردها توسط نيروهای مسلح سوريه در کردستان سوريه همچنان ادامه دارد. تعداد شهدا به بيش از دویست‌ نفر رسيده است. نا آرامی به تمام مناطق کردنشين سوريه کشيده شده است. دولت سوريه ارتباط مناطق شمال غربی (کردستان) را با دنيای خارج قطع کرده است. سوريه مناطق کردنشين را به منطقه جنگی تبديل کرده و تعداد زيادی تانک و زره پوش در شهر ها مستقر کرده تا به مقابل مردم دست خالی بروند. به خانواده های مجروهين اجازه بازديد از عزيزان مجروهشان در بيمارستانها داده نمی شود. اين کار وحشيگرانه از طرف دولت سوريه بر ضد کردها باعث خشم تمام کردها در سرتاسر جهان شده است. احزاب کردستان عراق اين عمل وحشيگرانه و ضد بشری را محکوم کردند.

حه‌ڵه‌بجه

16 ی مارت - به‌ر له نیوه شه‌وی ئه‌و ڕۆژه‌ قرچۆكه

شازده هه‌نایه‌كی مۆدێرنیزمی شێت

هه‌وایه‌كی دوو ڕه‌گ، له‌ نه‌سلی چه‌پ‌و ڕاستی

سیاسه‌تی ئه‌م دنیا به‌ستۆكه.

هه‌وایه‌كی  كه‌ته‌ی به‌ ئۆكی له‌خۆبایی

بۆنی ده‌م سیراوی.

كوت‌وپڕ هات‌و كوده‌تایه‌كی زه‌ردی

ئه‌له‌كترۆنی به‌رپا كرد.

ده‌ستی به‌سه‌ر ته‌خت‌و به‌ختی ئاسماندا گرت.

بوو به تاقه‌ فه‌رمانڕه‌وای

ئه‌م مه‌مله‌كه‌ته به‌رینه‌ی به‌هار

ڕێ‌و بانه‌كانی هه‌ناسه‌ی نێوان

ئاسمان‌و زه‌وی به‌ست،

ته‌واوی ده‌رگاكانی ناو به‌هه‌شتی كڵۆم كرد

به‌ده‌نگی تێكه‌ڵی ڕۆژهه‌ڵات‌و ڕۆژئاوا

به‌یاننامه‌ی ژماره یه‌كی خۆی خوێنده‌وه.

....

شــێركـۆ بــێكـه‌س

شێعری لاوكی حه‌ڵه‌بجه

ڕه‌فیق سابیر

[ 16.3.2004 ]

اطلاعيه مشترک شش حزب و سازمان سياسی

پيرامون تظاهرات مردم درشهرهای کردستان ايران

ما امضاکنندگان اين اطلاعيه، با حمايت از حق طبيعی مردم کردستان ايران در همبستگی با مردم کردستان عراق، دخالت های تحريک آميز ماموران جمهوری اسلامی را محکوم می کنيم و خواستار آزادی بی قيد و شرط و فوری همه بازداشت شدگان تظاهرات اخير کردستان هستيم.

دنباله مطلب

مقاله ای که به توقيف نشريه طبرستان انجاميد

چقدر بز در مملکت زياد شده است!

همه بدبختی ما از اين بزها و بززاده هاست!

اکنون که مضرات بز و بززاده ها (بزغاله) بر همگان روشن شده است جا دارد گوسفندان محترم و حشم داران و مرتع داران عزيز اپوزيسيون فعالی برای مبارزه قاطع با بزها تاسيس و پنجه بز ها را از اين آب و خاک کوتاه کنند!                          دنباله مطلب

گشايش مدارس زبان کردی در ترکيه

[ 15.3.2004 ]

صدها تن از کردهای ترکيه بازگشايی اولين مدارس اين کشور را که در آنها زبان کردی تدريس می شود، جشن گرفته اند.

دنباله مطلب

بیانیه‌ در محكومیت سركوب مردم كردستان

[ 15.3.2004 ]

جبهه متحد بلوچستان ايران يورش و سركوب مردم كردستان را محكوم می كند

دنباله مطلب

سوسياليست ها در انتخابات اسپانيا پيروز شدند

زاپاته رو، ۴۴ ساله که در نتيجه اين انتخابات، به نخست وزيرى اسپانيا می رسد در تبليغات انتخاباتی خود وعده داده است سربازان اين کشور را از عراق فرا بخواند، در چارچوب مصوبات سازمان ملل در عرصه سياست خارجی عمل کند، اسپانيا را به دامن اتحاديه اروپا بازگرداند و نگاهی ويژه به کشورهاى آمريکاى لاتين و حوزه درياى مديترانه داشته باشد

ترور در اسپانيا و شبکه های آدمکشان

به عهده گرفتن مسئوليت اين جنايت وسيله دو گروه ناشناخته و احتمالن کوچک (آنچنان که رسانه ها گزارش داده اند) اسلامي، گروهی بنام "بريگارد ابو حافظ المصري" و گروه ديگری بنام "المهاجرون"، که طبق گزارشها وابسته يه القاعده هستند، و .. ترديدی باقی نمی گذارد که اسلامی های افراطی پشت اين ماجرای خونين قرار دارند.

کوروش گلنام

واكنش كردها و تركمنها نسبت به قانون اساسى مرحله انتقالى عراق

رادیو آلمان

كسينجر:

اگر عراقی ها با هم كنار نيآيند

شاهد يوگسلاوی جديد خواهيم بود

[ 14.3.2004 ]

بدنبال طرح امريكا برای خاورميانه بزرگ و حوادث تروريستی در عراق هنری كيسينجر مشاور ارشد اسبق كاخ سفيد در گفت وگويی ويژه با شبكه جهانی BBC گفت:

شرايط عراق بغرنج است زيرا گروه هايی چندگانه در طولانی مدت با هم در ستيز بوده اند. شما نمی توانيد به يك باره توقع گذاری دموكراتيك برای عادی سازی را داشته باشيد. اگر گروه ها درعراق مطلقاً نتوانند با هم كار كنند امكان دارد عراق مانند يوگسلاوی از هم بپاشد گرچه تلاش ما برای يكپارچه نگاه داشتن آن پابرجا است. معضلات بازسازی مدنی عراق را به روشنی می شد حدس زد.

گزارش ويژه رادیو فردا
 پيآمد تصويب قانون اساسي موقت عراق، فدراليسم و تجزيه طلبي از ديد دو صاحبنظر

[ 14.3.2004 ]

وعده پنتاگون به كردهای‌ عراق

[ 13.3.2004 ]

روزنامه فرامنطقه اي الحيات نوشت: پل ولفوويتز معاون وزارت دفاع آمريكا، پنتاگون به كردها وعده داده است تا براي تقويت بيش از پيش خودمختاري منطقه كردنشين عراق، كركوك را به آنان واگذار كند.اين روزنامه روز جمعه به نقل از يك منبع فرانسوي و بدون ذكر نام وي، افزود: دولت فرانسه با نگراني اوضاع عراق از جمله منطقه كردنشين را دنبال مي كند، به ويژه اينكه كوفي عنان دبيركل سازمان ملل هنوز تصميمي براي اعزام نيروهاي پاسدار صلح به عراق نگرفته است.به نوشته الحيات، همزمان با وعده معاون وزير دفاع آمريكا در مورد واگذاري كركوك به كردها، پيروان اهل سنت عراق نيز در انديشه دستيابي به خودمختاري هستند.

درهمین رابطه

بيشرمی‌ تا چه اندازه؟

[ 12.3.2004 ]

پاسخ كوتاه (كارزان) به نوشته‌های اهانت آمیزو تفرقه‌اندازانه‌ روزنامه‌ بازتاب

دنباله مطلب

آقای بهنود و برائت اقای رفسنجانی و فلاحيان... از ترور

آقای دكترپيترپيلچ ، عضو شورای امنيت ملی دولت اتريش، نماينده پارلمان و  عضو مركزيت حزب سبزها كه پرونده‌ی ترور جاسوسی دكتر قاسملو، عبدالله قادری را مطالعه كرده، دست اندركاران رسمی جمهوری اسلامی در بالاترين سطوح را به امريت ترورها و آقای اكبر ولايتی وزير خارجه ‌را به ترتيب دادن  مقدمات اجرای ترور و رهايی تروريست ها از زندان اتريشيها معرفی ميكند. وزارت خارجه‌ دولت آقای رفسنجانی پس از انجام ترور دكتر قاسملو و همكارش وظيفه دفاع از تروريست ها را عهده‌دار گشت.

حسن ايوب زاده

قانون اساسی جدید عراق‌و منافع ملی ایران

وتاری‌ ڕۆژنامه‌ی ڕیفۆرمخوازی شرق چاپی تاران

تظاهرات و درگيری مردم با نيروهای انتظامی در کردستان

تظاهراتی که به دنبال تصويب قانون اساسی عراق در شهرهای کردستان ايران آغاز شد، به درگيری بين مردم و نيروهای انتظامی و ضدشورش انجاميد
ده ها نفر در شهرهای مختلف کردستان دستگير و گروهی بازداشت شده اند و به ده ها مرکز دولتی آسيب رسيده است

دنباله مطلب

ابومصعب زرقاوی ، عامل انفجارهای

 كربلا و كاظمين كيست؟
اسرار مخوف‌ترين تشكيلات تروريستی در عراق 

دنباله مطلب

یاسای ئیداره‌ی ده‌وڵه‌تی عێراق بۆ قۆناغی ئینتیقالی به كوردی:
به‌شی یه‌كه‌م، به‌شی دووه‌م، به‌شی سێیه‌م و كۆتایی

-----------------------------------------------

متن كامل قانون اساسی موقت عراق

-----------------------------------------------

مسودة قانون إدارة العراق للمرحلة الانتقالية

 

بیانیه‌ جنبش زنان شرق كردستان به‌ مناسبت

 8 مارس روز جهانی زن

 دنباله مطلب

نه‌مردین دیتمان

كوردیش كه‌وته‌ نێو یاساوه
[ 9.3.2004 ]

سه‌عید كاوه

با تصويب قانون اساسی جديد عراق

موج بزرگ شادی

در سراسر كردستان
[ 9.3.2004 ]

پیک‌‌نت: امروز با اعلام تصويب قانون اساسی موقت عراق، كه درآن خودمختاری گسترده كردهای اين كشور گنجانده شده موجی از شادی و پايكوبی در سراسر كردستان عراق برپا شد. اين شادی و پايكوبی بطور همزمان در كردستان ايران نيز برپا شد و شهرهای كردنشين ايران امروز يكپارچه غرق شادی و پايكوبی بود. بيش از هر شهر ديگری، در مريوان، پيرانشهر و مهاباد مردم به خيابان ها ريختند و فرياد شادی كشيدند. مراسم امضای قانون اساسی جديد عراق مستقيما از تلويزيون های مهم جهان مانند سی ان ان و بی بی سی پخش می شد، اما برای مردم كردستان ايران پخش مستقيم اين مراسم به زبان كردی و از دو ايستگاه تلويزيونی در كردستان عراق جالب بود. اين دو فرستنده تلويزيونی وسيعا در كردستان ايران مورد استفاده است. در مريوان، امروز شهر عملا در اختيار مردم بود و گزارش های دريافتی حكايت از آن داد كه مردم در شهرهای كردنشين ايران، به هم تبريك می گفتند و شيرينی در خيابان ها پخش می كردند. بخشی از گزارش های دريافتی حكايت از برخوردهائی در مريوان بين نيروهای سپاه و مردم دارد. مركزی ترين نكته در قانون اساسی جديد عراق پرهيز از تبديل فقه شيعه به مبنای قانون اساسی و تشكيل دولت مذهبی در عراق است. نكته بسيار مهم ديگر حق وتوئی است كه برای كردها در قانون اساسی جديد گنجانده شده است. تا شب گذشته برسر اين نكته آخر بين آيت الله سيستانی و رهبران شيعه و معترض بحث بود كه در نهايت همگی آن را پذيرفتند و آيت الله سيستانی نيز سرانجام اين حق وتو را تائيد كرد.    در همین رابطه

قانون اساسی موقت عراق امضا شد
[ 8.3.2004 ]

اعضای شورای حکومتی عراق سرانجام قانون اساسی موقت آن کشور را بدون هيچ تغييري به امضا رساندند. امضا کرده اند و به اين ترتيب، راه برای انتقال حاکميت به شهروندان عراقی در ماه ژوئن سال جاری هموار شده است.
در مراسم امضای متن قانون اساسی موقت، محمد بحرالعلوم، رييس دوره ای شورای 25 نفره حکومتی، گفت که تصويب اين سند به منزله لحظه ای تاريخی و سرنوشت ساز در حيات مردم عراق است.

اين مراسم با قرائت قرآن و اجرای سرودی توسط پنج کودک که لباس های سنتی مردم عراق را بر تن داشتند آغاز شد.

قرار بود قانون اساسی روز جمعه امضا شود اما به دليل مخالفت آيت الله علی سيستانی، از مراجع تقليد شيعه در نجف، تا روز دوشنبه به تعويق افتاد.

آيت الله سيستانی به پيش بينی حق وتوی اقليت های قومی، از جمله کردهای عراق، معترض بود اما سرانجام موافقت خود را با قانون اساسی موقت اعلام داشت.

کوتاه مدتی قبل از اجرای مراسم امضای قانون اساسی، سه انفجار مرکز بغداد را لرزاند.

 

وزير خارجه كرد عراق: چرا شيعيان حق وتوي ما را نمي‌پذيرند؟

[ 8.3.2004 ]

وزير امور خارجه موقت عراق، روز شنبه، شيعيان عضو شوراي حکومتي اين کشور را به خاطر عدم امضاي سند نهايي قانون اساسي دوران انتقالي عراق مورد انتقاد قرارداد.

 دنباله مطلب

 

قانون اساسی‌ درگیریهای داخلی عراق‌ را آشكار كرد

[ 8.3.2004 ]

چالش در شوراي حكومتي عراق در مورد ماده ۶۱ قانون اساسي موقت اين كشور وارد مرحله تازه اي شده و اختلافات درون اين شورا شدت گرفته است. به موجب ماده ۶۱ قانون اساسي موقت عراق كردهاي عراق از حق وتوي قانون اساسي دائم برخوردار مي شدند و به همين دليل پنج تن از اعضاي شوراي حكومتي پس از ديدار با آيت الله سيستاني از شركت در مراسم امضاي اين قانون سرباز زدند و امضاي قانون جديد را براي دومين بار ظرف يك هفته گذشته به تعويق انداختند. 

 گاردین

 

Ş j xiyanet li kurdan dikin

 [ 7.03.2004 ]

Pnc endamn Konseya Hikumeta Iraq yn ş xwe ji alakiya imzekirina zagona bingehn a dem ya Iraq kişandin. 
Problema her mezin ew e ko ş dibjin bila maf kurdan y redkirina qanna bingeh ya dam nebe. Li gor qanna bingeh heger ji syan duy (2/3) xelk her yek ji hers wlayetn Kurdistan (Silman, Hewlr Dihok) di referandumek de qanna bingeh ya dam qebl neke hing ew li Kurdistan nayt bi kar ann.

Dirjey heval..

 

 Karayilan: dayn parebn ji bo xerakirina yekitiya me ye

 [ 7.03.2004 ]

Rojev: Endam Desteya Rveberiya Kongra-Gel Murat Karayilan diyar kir ku gotinn Kongra-Gel pare dibe, bbingehin. Karayilan dayn parebyin, wek pareyek şer pskolojk bi nav kir got: `Armanca xwed gotinan perekirina Yektiya Gel Kurde.

Dirjey heval..

 

 70 سال با بزرگترين چهره كردي

روايت روزنامه كردستان نو از زندگي جلال طالباني

 

مسئله ی ملی و وظايف سازمانهای سياسی آذربايجان

سيستم فدرال حکومتی در کشورهای مختلف دنيا و در شرائط ملي، انسانی و اجتماعی مختلف امتحان خود را داده و کارائی خود را نشان دادن است. ايرانيها می توانند با توجه به اين تجربيات با رفرمهای لازم به سمت ايجاد جمهوری فدرال قدم بردارند.

س. سيداوالی

 

متن كامل طرح "خاورميانه بزرگ" آمريكا

آنچه در این نوشته‌ آمده است ، متن كامل طرح آمريكايی "خاورميانه بزرگ" است كه روزنامه الحيات آن را منتشر كرده و واشنگتن مدعی است كه بطور جدى خواهان اجراى آن در اين منطقه مهم و تعيين كننده از جهان است.

 دنباله مطلب

 تركيه نظر آمريكا درباره كردها را تغيير داد

محمود عثمان، از اعضاي كرد شوراي حكومتي عراق، ابراز كرد كه حكومت آمريكا در حالي كه لايحه قانون اساسي در دست تهيه است، در مورد خواست‌هاي كردها سياست خود را تغيير داده و تركيه نيز در اين تغيير سياست، بي‌تأثير نبوده است.

  دنباله مطلب

 

عبدالله اوجالان: آمريكا دروغگوست

[ 3.3.2004 ]

 درێژه‌ی بابه‌ته‌كه

 

له ئه‌نجامی ناكۆكییه‌كانی ناو كادێك

عوسمان ئۆجه‌لان خۆی ته‌سلیم هێزه‌كانی ئه‌مریكا ده‌كات

[ 3.3.2004 ]

 هاوڵاتی

 
 

  * قانون اساسي موقت عراق تصويب شد *

شوراى حكومتی عراق اصل فدرال را پذيرفت

[ 1.3.2004 ]

 درێژه‌ی بابه‌ته‌كه

 

Arşv Xeber 3 ئارشیوی‌ خه‌به‌ر

  ده‌نگ‌وباس

  سیاسه‌ت

  كۆمه‌ڵایه‌تی

  هونه‌رو ئه‌ده‌ب

  ژنان

  زانست

  نێونه‌ته‌وه‌یی

  په‌رلان

  ئاگاداری

 ئاڕشیو

________________

  گووگله

________________

 ئارشیوی‌ده‌نگ‌وباس

     مانگی:

  04- ی 2005

  03- ی 2005

  ‌02- ی 2005

  01- ی 2005

  12- ی 2004

  1‌1- ی 2004

  10- ی 2004

  09- ی 2004

  08- ی 2004

  07- ی 2004

  06- ی 2004

  05- ی 2004

 04- ی 2004

  03 - ی 2004

  02- ی 2004

  01- ی 2004

  12- ی 2003

 

 

فۆنت دابه‌زاندن یاد په‌ڕلان ئێکسترا هونه‌ر وانه‌ی‌كوردی مێدیای‌كوردی ده‌نگ‌وباس فارسی كوردی kurd

 

[Copyright 2000 - 2005]