[ 28.03.2004 ]

شهردار تهران خطاب به شهردار برلین:

نصب لوح یادبود برای قربانیان میکونوس را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

شهردار حزب الهی تهران  نسبت به نصب لوح یادبود قربانیان ترور میکونوس که به دست مزدوران رژیم تهران کشته شدند،  به شهردار اين شهر هشدار داد.

 

شنبه ۸ فروردين ١٣٨٣ - ٢۷ مارس ٢٠٠۴
به گزارش سرويس «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شهردار تهران تصميم اخير شهردار برلين مبني بر نصب لوحي حاوي عبارات بي‌اساسي عليه جمهوري اسلامي ايران، را اقدامي توهين آميز عنوان كرد و با ارسال نامه‌اي به همتاي آلماني خود در پايتخت اين كشور يادآور شد كه شهرداري برلين از دست يازيدن به اقدامات توهين آميز عليه جمهوري اسلامي ايران بپرهيزد.
دكتر محمود احمدي‌نژاد در اين نامه به هرن كلاروس ووريت شهردار برلين، هشدار داده است كه چنين اقداماتي بدون پاسخ نخواهد ماند.
احمدي نژاد خطاب به همتاي آلماني خود تصريح كرده است كه شهرداري تهران از جانب مجروحان شيميايي و خانواده‌هاي آنان براي معرفي دولت‌هايي كه رژيم صدام را به سلاحهاي شيميايي مسلح كردند و به ويژه دولت آلمان به عنوان حامي و تدارك كننده رژيم سابقه عراق، تحت فشار قرار دارد.
شهردار تهران در اين نامه همچنين تاثيرات نامطلوب و مخرب ناشي از اقدام توهين آميز شهرداري منطقه شارلاتنبورگ برلين را متذكر شده و اظهار اميدواري كرده است كه همتاي آلماني وي تدابير لازم را براي ممانعت از اين اقدام به عمل آورد.
گفتني است شهرداري منطقه شارلاتنبورگ در شهر برلين در نظر دارد به مناسبت حادثه رستوران ميكونوس، لوحي را كه در آن عبارات بي‌اساس و توهين آميزي عليه جمهوري اسلامي ايران به كار رفته است، در مقابل اين رستوران نصب كند

 

--------------------------------------------

[ 29.03.2004 ]

 

در همین رابطه:

 

تعويق نصب لوح يادبود قربانيان ترور رستوران ميكونوس، در اثر فشارهاي جمهوري اسلامي به شهرداري برلين
 

يك طرح دستگاه ادارى شهر برلين، براى كار گذاشتن يك تابلوى يادبود از ۴ قربانى نيروهاى كرد اپوزيسيون ايرانى در برابر يك رستوران اين شهر، در تهران با مقاومت شديد سران جمهورى اسلامى روبرو شده است. در رستوران “ميكونوس” در محله شارلوتن بورگ شهر برلين، در سال ۱۹۹۲ چهار تن از نيروهاى كرد اپوزيسيون ايران توسط ترويست های اعزامی از تهران به ضرب گلوله به قتل رسيدند. بر اساس حكم يك دادگاه آلمانى، مقامات امنيتى ايران سازمانگران اين ترور بوده اند. به گزارش دويچه وله قرار بود بر تابلوی مزبور از ماموران سازمان اطلاعات و امنيت جمهورى اسلامى ايران، به عنوان عاملان اصلى اين قتلها نام برده شوند.
اين گزارش می افزايد، شهردار تهران محمود احمدى نژاد چنين كارى را “بى احترامى” عليه ايران خوانده و اين اتهامات را “نامعقول” ناميده است. احمدى نژاد در نامه اى خطاب به همكار خود كلاوس وورايت شهردار برلين نوشت، اگر قرار باشد كه مقامات ادارى برلين اينكار را به انجام رسانند، در مقابل تابلوئى با نام آن كسانى در تهران نصب خواهد شد كه، نام كشورهائى در آن قيد شده اند كه تكنولوژى توليد سلاحهاى شيميائى را در اختيار رژيم سابق صدام حسين قرار دادند. در اين نامه كه ديروز شنبه از سوى آژانس خبرى رسمى ايران، ايرنا انتشار يافت آمده است، سپس در فهرست اين اسامى، نام آلمان در صدر اين كشورها قرار خواهد گرفت.

 

در همين حال پرويز دستمالچی از شرکت کنندگان در جلسه ای که رهبران حزب دموکرات کردستان در آن ترور شدند، در مورد فشارهای دولت ايران به آلمان، در مورد متنی که قرار بود بر روی لوح يادبود نصب شود، به راديو فردا گفت:

فريدون زرنگار (راديو فردا): آقاي دستمالچي، شهردار تهران به شهرداري برلين در نامه اي اعتراض كرده براي نصب يك لوح يادبود در برابر رستوران ميكونوس. آن متني كه قرار بود براي لوح يادبود نوشته بشود كه الان مورد اعتراض شهردار تهران قرار گرفته، محتوي چه عباراتي است؟

پرويز دستمالچي (فعال سياسي): در آن متن اوليه كه تهيه شده بود، به اين ترتيب آمده بود كه اين لوح در اينجا يادآوري مي كند قربانيان ترور ميكونوس را كه بنابر دستور مقامات جمهوري اسلامي در اينجا در تاريخ هفدهم سپتامبر سال 1992 به قتل رسيدند. ولي بعدا در اثر فشارهايي كه سفارت جمهوري اسلامي آورد و آقاي خرقاني ملاقاتي با خانم مونيكا تيمن که شهردار منطقه است و از حزب سوسيال دموكرات و فشارهاي وزارت امور خارجه آلمان، متن اندك تغيير كرد از «بنابر دستور مقامات جمهوري اسلامي» به «مقامات سابق جمهوري اسلامي».

ف . ز : يعني با آوردن كلمه سابق خواستند متن را يك مقدار نرم كنند.

پرويز دستمالچي: به نظر من اين كار را كردند، البته اين متن جديد، مقامات سابق جمهوري اسلامي مورد اعتراض افراد بسيار زيادي و همچنين افرادي ايراني قرار گرفت. به خاطر اينكه آنچه در متن حكم دادگاه ميكونوس آمده است، گفته است كه آمران قتل، رهبر مذهبي نظامي بود، رئيس جمهور بود، وزير اطلاعات و امنيت جمهوري اسلامي بوده و وزير امور خارجه و همه اينها هنوز جزء مقامات عاليرتبه جمهوري اسلامي هستند. يعني تمام آمران هنوز در مقامات بسيار بالا و رده اول جمهوري اسلامي هستند.

ف . ز : با توجه به اينكه برگزاري مراسم نصب اين لوح به عقب افتاد، آيا مي شود حدس زد كه اين بر اثر فشاري است كه از ايران به آلمان وارد شده يا همان دليلي است كه خود شهرداري منطقه مي گويد.

پرويز دستمالچي: اين لوح قرار بود روز چهارشنبه آينده يعني در تاريخ 31 مارس در ساعت 5 بعد از ظهر نصب شود. بعدا اعلام شد كه بنابر دلايل برگزاري كنفرانس بزرگ امنيتي افغانستان در شهر برلين در همان روز و همان ساعت، مساله نصب و پرده برداري از اين لوح را به بيستم ماه آينده موكول كردند. اينكه اعتراض شهردار تهران به شهردار برلين باعث اين دگرگوني شده، من نمي دانم، ولي دليل رسمي را كه از طرف وزارت امور خارجه آلمان مطرح شده، اين است كه چون پرده برداري از لوح مصادف است با برگزاري كنفرانس بزرگ امنيتي افغانستان در شهر برلين، پرده برداري از لوح را به تعويق انداختند.

فريدون زرنگار، مصاحبه با پرويز دستمالچي (برلين)

 

 

[Mediya 2000 - 2004 © Copyright]