kurdξ كوردی فارسی Xeber Media Wane Huner Κkstra Perlan yad Downloads Font

________________

* LΞNKΞ HEWAL:

• BBC: AR-FAR

• DENGΫBAS

• DΞMANE

• HAWLATΞ

• HEWAL

• GZΞNG

• Kerkuk-Kurdistan

• KURDISH AFP

• KURDISH DAILY

• Kurdish Media

• Kurdish News

• Kurdistan bserver

• MEDIA & aVΚSTA

• NAWXO

• NΞŞTIMAN

• QAMIŞLO

• PEYAMNΚR

• ROJEV

• ROJHILAT

• VOA:FAR-KURDI

• YARSAN

ئارشیوی ده‌نــگ‌وبــاس

مانگی‌ 4- ی 2005

[ LAST UPDATE 02.05.05 - 23:13 PM  ]

[ 30.04.2005 ]

چگونه هاشمی، قاسملو را به مذاکره دعوت کرد، اما جوخه ترور را به محل ملاقات فرستاد!

 علی کشتگر

[ 30.04.2005 ]

اعلام مواضع رسمی‌ سازمان دفاع ازحقوق بشركردستان توسط چه کسی؟

جهت اطلاع عمومو رسانههاي گروهی

سازمان دفاع ازحقوق بشركردستان يك نهاد مستقل ، بيطرف و غيرسياسي است و مركزيت و شوراي رهبري آن در ايران و در تهران قرار دارد .اين سازمان در اولين جلسه خود آقاي محمد صديق كبودوند كه خود از اعضاي شوراي مركزي و بنيانگذار اصلي سازمان است بعنوان دبير برگزيده و با عنايت به وظايف محوله در برنامه موقت ، ايشان مسئوليت رهبري سازمان را به عهده دارد و هرگونه موضع رسمي سازمان تنها از سوي ايشان اعلام خواهد شد. بنا براين مصاحبه و گفت و گو در رابطه با مواضع رسمي سازمان در صورتي معتبر است كه توسط دبير بيان شده باشد. همچنين تعيين مسئولين و معاونين شعبات شهرستانها و نمايندگان خارج از كشور و يا در هر يك از كشورها توسط  دبير سازمان تعيين و حكم ابقا و بركناري آنها بوسيله ايشان انجام و اعلام خواهد شد. در ضمن بزودي حدود و ثغور موارد تشويق و تنبيه اعضاي فعال و يا خاطي درخصوص و ظايف محوله و دستورالعملها و رهنمودهاي سازمان تعيين و از سوي آقاي كبودوند ، دبيرسازمان اعلام خواهد شد.

تهران:9 ارديبهشت 1384/29 آوريل 2005

اميد بیگی‌زاده - عضوشوراي مركزی

سازمان دفاع ازحقوق بشر كردستان

[ 27.04.2005 ]

جوابيه هفته نامه پيام مردم به تكذيبه سخنگوي قوه قضائيه

15 روز نامه نگار ونويسنده كرد توسط دستگاه

 قضائی‌ كردستان احضار شده اند 

[ 25.04.2005 ]

نهادهای مدنی در شرق کردستان و افق نوین

هرچند گزینه‌ سیاست مدنی و بدور از نظامی گری بعنوان آلترناتیو و راهکار اساسی و چاره‌یاب بن بست سیاسی موجود در شرق کردستان – که‌ آن نیز بنوبه‌ خود حاصل ناکامی احزاب سیاسی شرق و دچارشدن آنها به‌ وضعیت پناهندگی و در نتیجه‌ دوری فیزیکی و فکری از واقعیت موجود کردستان بوده‌ است – تقریبا یک دهه‌ است که‌ در محافل سیاسی و اندیشه‌ ورزی داخل و خارج مطرح بوده‌ و در مورد آن بحث و گفتگو در جریان بوده‌ است، ولی از زمان دستیابی جامعه‌ کردستان به‌ اینگونه‌ ابزارها و نهادها، آنهم در یک سطح تقریبا محدودی مدت زیادی سپری نمی شود. گرچه‌ بحث جنجالی جامعه‌ مدنی و سوء استفاده‌های انتخاباتی و دماگوژیک از آن طی هشت سال اخیر در ایران اکثرا به‌ ظهور جریان اصلاح طلبی نسبت داده‌ میشود، ولی این واقعیتی انکارناپذیر است که‌ ظهور این عرصه‌ نوین از سیاست و فعالیتهای اجتماعی محصول روند جهانشمول شدن معیارها و ارزشهای دمکراتیک و ابزارهای آن در سطح جهانی می باشد

شهریار حبیب پناه 

[ 25.04.2005 ]

 استاد صارم الدین صادق وزیری  

منصور بلوری

[ 24.04.2005 ]

بیانیه‌ شماره 4 سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان

حكم اعدام زندانی ســـــياسی كــــرد، لغو شود

به دولت وقوه قضائيه ايران
به مجامع ومحافل بشردوست ايران وجهان

اسماعيل محمدی اهل شهر بوكان ،  ۳۸ ساله، دارای همسر و ۵ فرزند از ۲ سال پيش به جرم فعاليت سياسی وهواداری از حزب كومه له دستگير و دراروميه زندانی و تحت محاكمه قرارگرفته است. براساس آخرين اطلاعات واخبار دريافتی و بموجب ابلاغيه شماره ۱۰۲ صادره از شعبه ۳۲ ديوان عالی كشور، محمدی روز پنجشنبه اول ارديبهشت ۱۳۸۴ حكم مرگ خود را دريافت كرده وهم اكنون درآستانه اعدام قرار دارد.
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان ضمن در خواست از دولت و قوه قضائيه ايران برای لغو حكم اعدام اسماعيل محمدی، از تمامی مجامع و محافل حقوق بشری ايران و جهان می خواهد، جهت نجات جان اين زندانی كرد، از دولت ايران بخواهند نسبت به ابطال حكم اعدام وی اقدام عاجل به عمل آورد .

تهران: ۳ ارديبهشت ۱۳۸۴/ 23 آوريل 2005

سازمان دفاع از حقوق بشركردستان

[ 23.04.2005 ]

در سال 1915 چه بر سر ارمنيان آمد؟

بی‌.بی‌.سی

[ 23.04.2005 ]

107ه‌مین ساڵڕۆژی ڕۆژنامه‌گه‌ریی

 کوردی و ڕۆژنامه‌ی ئه‌له‌کترۆنی

ع. و. خه‌ندە‌ڕە‌ش

دیمانه‌

[ 23.04.2005 ]

پرسی ژن و چه‌ند بۆچوونیک

 له‌ مه‌رخه‌باتی داهاتوو

 ئه‌مرو یه‌کیک له‌ گرینگرترین و ئه‌ساسی¬ترین پرسه‌کان له‌ کومه‌لگای کوردی دا پرسی ژنه‌ که‌ نه‌ ته‌نیا په‌یوه‌ندی قوولی به‌ ژیانی گشتی روژانه‌ی خه‌لکه‌وه‌ هه‌یه‌ به‌لکوو به‌ شیوه‌یه‌کی راسته‌وخوش به‌ چلۆنایه‌تی پێشکه‌وتنی کۆمه‌ل و به‌ریوه‌بردنی سیاسه‌تی کوردیشه‌وه‌ به‌ستراوه‌ته‌وه‌‌. به‌ر له‌ هه‌موو شتیک پیویسته‌ هه‌موومان له‌ سه‌ر ئه‌م راستییه‌ کوک بین که‌ سیاسه‌تی کوردی به‌ تایبه‌تی و سیاسه‌تی ئیرانی به‌ گشتی له‌ سه‌د سالی رابردوو دا له‌ پیناو وه‌گه‌ر خستنی سیاسه‌تیکی کاریگه‌ر و ده‌ست نیشان کردنی ئاسویه‌کی چاره‌سه‌ری له‌ گوره‌پانی پرسی ژن دا هیچ سه‌رکه‌وتنیکی نه‌بووه‌.

ئالیانسی‌ کوردی‌ ـ حوسێن کوردنه‌ژاد

[ 23.04.2005 ]

 به مام جلال عزیز

ریاست جمهوری فدرال دموکراتیک عراق

نامه تبريك وتقديرآميز جمعي از فعالان سياسي،،فرهنگي واجتماعي كرد وايراني به آقاي جلال طالباني به مناسبت انتخاب ايشان به مقام  رياست جمهوري عراق وموضع فرهمندانه شان در قبال حكم اعدام صدام حسين

[ 22.04.2005 ]

بیانیه‌ شماره 3 سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان

مردم كرد درايران همچنان قربانی‌ جنگ می‌شوند

[ 22.04.2005 ]

تایید حکم اعدام یک فعال کرد

ديوان‌عالی ‌کشور حكم‌ اعدام "اسماعيل محمدی" را تاييد كرده است

به گزارش فعالان سياسی كرد ايرانی در خارج از كشور ، روز پنجشنبه 21 آوريل شعبه 32 ديوان عالي کشور طي ابلاغيه ی شماره 102 حکم اعدام اسماعيل محمدی را تاييد و به وی تسليم کرده است. به گزارش منابع كرد وابسته به سازمان "كومه‌له" ، اسماعيل محمدی زنداني سياسي کرد و اهل شهر بوکان دارای همسر و 5 فرزند ميباشد که 3 سال پيش به جرم فعاليت سياسي و هواداری از "کومه له" دستگير و زنداني شده است.
در سه سال گذشته تلاشهای بسياری برای جلوگيری از اعدام اسماعيل محمدی از طريق ارسال نامه از طرف کليه سازمانها و نهادهای مدافع حقوق بشر و محافل و اتحاديه های کارگری در سراسر دنيا صورت گرفته است و همين باعث شده است که اعدام وی را به تاخير بيافتد. اكنون نيز فعالين كرد ايرانی تمام آزاديخو اهان و مدافعان حقوق بشر را به فعاليت جهت جلوگيری ‌از اجرای حكم اعدام "اسماعيل محمدی" فرامی‌خوانند.
جمهوری اسلامي در شرايطي حکم اعدام اسماعيل محمدی را صادر کرده است که هر ساله از طرف کميسيون حقوق بشر سازمان ملل بخاطر اعدامها و شکنجه هايش محکوم مي‌شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برای نجات جان اسماعيل محمدی به اين کمپين بپيونديد! و با ارسال نامه ها بسيج تشکلهای بشر دوست و در اعتراض به اين حکم برای نجات جان اسماعيل بکوشيم.

[ 22.04.2005 ]

سه‌نگه‌رێکی‌ تازه،‌ به‌ڵام گر‌نگ ‌

 په‌ره‌گرتنی یه‌کگرتوی خه‌باتی نه‌ته‌وه‌ چه‌وساوه‌کانی ئێران، نه‌ته‌وه‌ی ده‌سه‌لاتدار ناچار ده‌کات یان دان به‌ مافی ره‌وای گالانی دانیشتوی ئیراندا بنێ یان ئێران هه‌رگیز ئاسووده‌یی‌و‌ سه‌قامگیری به‌خۆیه‌وه‌ نابینێ‌.‌ به‌ڵام هیوادارین که‌ شیوینیسته‌ به‌رچاوته‌نگه‌کان له‌ روداوه‌کانی مێژوو و‌ ده‌وروبه‌ریان ‌ده‌رسی‌په‌ند و عیبره‌تیان وه‌رگه‌رتبێ‌و  ده‌ست له‌ حاشا لی کردنی ماف و ئازادیه‌کانی گه‌لانی بن ده‌ستی پێکهێنه‌ری ئێران بێنن‌وه‌ چی دیکه‌ گاڵته‌ به‌ چاره‌نوسی گه‌لانی بن ده‌ست نه‌که‌ن.

جوانڕو

[ 21.04.2005 ]

اطلاعیه كنگره ملیتهاى ايران فدرال
جنايات اخير حكومت اسلامى در سركوب ملت عرب را محكوم مى كنيم

• جمهوری اسلامی، همانند سلطنت پیش از خود، سیاست شوم بکار گرفته شده علیه ملیت ها را در پوشش مقابله با تجزیه طلبی پنهان ساخته است حال آنکه خود، ملیت ها را به خودی و غیرخودی تجزیه کرده است. این حاکمیت سیاسی در ایران است که تجزیه طلب است، و این جمهوری اسلامی است که همانند یک نیروی خارجی و اشغالگر با مردم کشور خود رفتار میکند

[ 20.04.2005 ]

 بيانيه(2) سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان

ازحقوق وآزادي بيان روز نامه نگاران كرد

 حمايت كنيم

[ 16.04.2005 ]

احضارمدیرمسئول«پیام مردم» کردستان

 به دادگاه با طرح اتهامات جدید!

[ 16.04.2005 ]

طرح قانون اساسی‌ جمهوری فدراتیوعراق

• اين طرح قانون ااسی، عراق را کشوری متحد و فدراتيو می‌شناسد که اساس آن جمهورى دموكراتيك پارلمانى میباشد و حقوق و آزادی های سياسی و مدنی را برای مردم آن کشور تامين می کند .

برگردان: ناصح بدخش

[ 16.04.2005 ]

کومله، پرچم دار اتحاد ايران

• کومله ايران يکي از مدرن انديش ترين نيروهاي سياسي ايران است که خواهان پيروزي وحدت همه ايران است. نيروهاي مستقل ايران از پرچمداري نيروي واقعأ مستقل کومله براي اتحاد ايران پشتيباني کرده، و ازداشتن چنين هموطنان شريف کرد، که همه چيز خود را، در اين سالها، با صداقت کامل، براي آزادي و استقلال ايران گذاردند، بخود ميبالند.

سام قندچی‌‌

[ 16.04.2005 ]

نياکان باستانی کردان و لران و ترکان آذربايجان

• بالاتر از کاسيان به سمت غرب، سرزمين بيت همبان (سرزمين کمند اندازان ساگارتي) قرار داشته که همان استان کرمانشاهان کنونی بوده است. اين ناحيه از اوايل هزارهً اوّل پيش از ميلاد تّوسط ماديهای ساگارتی مسکون بوده است.

• نزديکترين ترکان به نواحی ماد اعم از ماد بزرگ و ماد کوچک (آذربايجان ايران) ارانيان (يعنی مردمی که توتمشان عقاب است) و خاليبيان (خالدانيان، يعنی مردم پرستندهً ايزدجنگ) بوده اند.

جواد مفرد کهلان‌‌

[ 14.04.2005 ]

جلال طالبانی:
كردستان عراق نه كشوری مستقل
بلكه دولتی خودمختارباقی ميماند

[ 14.04.2005 ]

بیانیه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

به سرکوب آزادی بیان درکردستان پایان دهید

[ 13.04.2005 ]

لایه‌نی باش و خراپی بوونی

مام جه‌لال به‌ سه‌رۆک‌ کۆمار

هه‌ڵوێست

[ 13.04.2005 ]

به‌ڵێ‌ مام‌ جه‌لال‌ بۆته‌

سه‌رۆکی‌ وڵاتێکی‌ عه‌ڕه‌بی‌

ڤێنووس‌ فایه‌ق‌

[ 13.04.2005 ]

نکاتی در مورد مفهوم فدرالیزم

هرکس که تصور می کند که با رفتن رژيم صدام و روی کار آمدن دولت دست نشانده فعلی و با حضور آقای طالبانی (يا کسانی نظير او) در اين دستگاه، در عراق اوضاع برای مردم عراق، کردستان و يا هر کشور ديگری در منطقه بهتر خواهد شد، يا افکاری کاملاً غيرسياسی و ساده لوحانه دارد و يا مغرضانه از موضع طبقاتی بورژوايی حرکت می کند!!

سارا قاضی

[ 13.04.2005 ]

جلال طالبانی :

پيشمرگه‌های كرد بخشی از نيروی نظامی عراق اند

 جلال طالبانی رئيس جمهور عراق، در مورد مسئله حساس پيوستن كركوك به كردستان خودمختار عراق اعلام كرد:

مسئله كركوك هر چند مسئله‌ای مشكل ميباشد، اما اين مشكل نمی تواند سد راه روابط دوستانه و برادرانی عرب‌ها و كردها گردد. معتقدم كه اين مشكل را ميتواند به شيوه‌ای دوستانه حل و فصل كرد. كركوك شهر برادری و شهر كردها، عربها، تركمنها و كلد و آشور ميباشد و اين مردم كركوك هستند كه در مورد سرنوشتشان تصميم خواهند گرفت.
درباره نيروهای مسلح پيشمرگ كردستان نيز طالبانی گفت: آنها بخشی از نيروهای عراق هستند. هم اكنون شماری از آنان پليس و بخشی ديگر تحت نظر فرماندهی كل نيروهای عراق ميباشند.

طالبانی در مورد محاكمه صدام حسين گفت: عفو شامل حال صدام نمی گردد، عليرغم اين كه من يكی از كسانی هستم كه قطعنامه بين المللی لغو حكم اعدام را امضاء نموده ام و اين در حالی است كه اگر دادگاه عراق حكم اعدام صدام حسين را صادر نمايد، برايم مشكل آفرين خواهد بود.

[ 11.04.2005 ]

جلال طالبانی در گفتگو با الشرق الاوسط

همه‌ چیز در عراق زیرورو شده‌است‌

اكنون همه چيز در عراق زير و رو شده است و اين كشور از يك رژيم ديكتاتوری به يك سيستم دموكراتيك كه در آن همه آزاديها برای همه تضمين گرديده، تبديل شده است. اين عراق جديد است كه می‌تواند مثالی از دموكراسی برای منطقه خاورميانه و جهان عرب باشد. در اين دموكراسی همه حقوق افراد اعطا می‌گردد و وظابف همه نيز مشخص است. من اعتقاد دارم كه اين دگرگونی يك تغيير مهم به حساب می‌آيد و به اميد خدا بر همه خاورميانه تأثير مثبت خواهد گذاشت.

[ 11.04.2005 ]

نشست "اصلاح‌طلبان كرد" در بوكان:

اتهام تجزيه‌طلبی به كردها سخنی گزاف است

"كردها و مطالبات دموكراتيك"‌

[ 11.04.2005 ]

انتخاب طالبانی

و طرح پرسش های قديمی در ايران

بی‌. بی‌. سی‌

[ 10.04.2005 ]

پيامي روشن و دوستانه به

اصلاح طلبان كُرد

شورش احمدی

[ 10.04.2005 ]

اعلام موجودیت و برنامه موقت

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 

منشورسازمان دفاع از حقوق بشرکردستان اعلامیه جهانی حقوق بشرمی باشد وهدف این سازمان عبارت است  از تلاش برای  رعایت بدون قید وشرط  تمامی حقوق انسانی و آزادی های اساسی تصریح شده  دراعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقهای بین المللی حقوق مدنی و سیاسی  و حقوق اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی و مفاد کنوانسیونها و پروتکلهای الحاقی ذیربط  و بطور کلی دفاع  از حقوق  و آزادیهای اساسی مردم  کردستان ایران است.

[ 9.04.2005 ]

عێراق پارچه‌ پارچه‌ ده‌بێ و دوای

 ئه‌ویش نۆره‌ی ئێران و سوریایه

پیته‌ر گالبرێس

[ 9.04.2005 ]

رياست جمهوری طالبانی در عراق

و درسهايی برای اقوام و مليت های ايرانی

• اجازه ندهيم جمهوری اسلامی مردم را تهديد كند كه اگر سايه من از سر شما كم شود، ايران تجزيه خواهد شد. بخاطر داشته باشيد صدام حسين هم همين را می گفت. سايه صدام حسين از سر مردم كم شد، نه تنها عراق تجزيه نشد، حتی كردستان هم كه تقريبا رفته بود، به مام عراق باز گشت. اجازه ندهيم عده ای افراطی و بعضآ مشكوك با طرح شعارهای تند و جنجال برانگيز ملت ايران را بترسانند و عملا اثبات گر ادعاهای رژيم شوند

دكتر عبدالستار دوشوکی

[ 8.04.2005 ]

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان؛
و لزوم اقدام عملی برای تشکيل آن

• هدف از تشکيل سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان و موضوع آن، نه فعاليتهای سياسی است و نه تلاش برای کسب و يا مشارکت در قدرت. بلکه رعايت بدون قيد و شرط تمامی حقوق و آزاديهای اساسی انسانی مصرحه در اعلاميه جهانی حقوق بشر و ميثاقهای بين المللی حقوق مدني، سياسی و حقوق اجتماعي، اقتصادی و فرهنگی و پروتکلهای الحاقی آنها مبنای هدف اساسی چنين سازمانی خواهد بود
• پر واضح است «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» مقيد به فعاليت در چارچوب قوانين محدود کننده و مغاير و يا متضاد با اعلاميه جهانی حقوق بشر نخواهد.

محمدصديق کبودوند

[ 30.03.2005 ]

گرفتاریها و محدودیتهای جنبش اصلاح طلبی کردی در ایران

خالد خـیاطی‌

[ 8.04.2005 ]

کردستان ِ ايران، مُشارکت يا تحريم؟!
نقبی بر روند انتخابات در جمهوری اسلامی

• اين نوشته بر آن است؛ تا فشرده و گذرا، به روند تاکنونی انتخابات در کردستان، از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامي؛ نوع رفتار مردم کردستان در انتخابات، و تأثير گفتمان ِ انتخاباتي، بر معيشت، زندگی و جنبش ديرپا و حق طلبانه ملی اش، به پردازد.
• بررسی روند تاکنونی انتخابات در کردستان می تواند؛ تا حدودی مختصات جريانات سياسی در حوزه قدرت، تأثيرپذيری جناحهای رژيم از مشارکت يا عدم مشارکت مردم و نهايتا" عللِ گسترش دامنه ی اختلافات جناحی به کردستان، عليرغم گفته های يونسی و هشدار هاشمی در پائين کشيدن فتيله ی توقع قوميت ها را، روشن سازد
.

ارسلان عزيزی

[ 06.04.2005 ]

مام جه‌لال بووه‌ یه‌كه‌م سه‌رۆك كۆماری

هه‌ڵبژێردراوی عێراق

ئه‌نجوومه‌نی نیشتمانیی عێراق له‌ كۆبوونه‌وه‌ی ئه‌مڕۆ چواشه‌ممه‌ی خۆیدا، به‌ڕێز مام جه‌لال سكرتێری گشتیی یه‌كێتی نیشتمانی كوردستانی وه‌ك یه‌كه‌مین سه‌رۆك كۆماری به‌ ره‌گه‌ز كورد له‌ مێژووی عێراقدا هه‌ڵبژارد .
هه‌ر له‌و كۆبوونه‌وه‌یه‌دا عادل عه‌بدولمه‌هدی و شێخ غازی عه‌جیل ئه‌لیاوه‌ر وه‌ك جێگره‌كانی سه‌رۆك كۆمار هه‌ڵبژێردران .
له‌ كۆبوونه‌وه‌كه‌دا 228 ئه‌ندام له‌ كۆی 257 ئه‌ندامی ئاماده‌بووی كۆبوونه‌وه‌كه‌، ده‌نگیان بۆ سه‌رۆكایه‌تی مام جه‌لال و جێگرایه‌تی عادل عه‌بدولمه‌هدی و غازی عه‌جیل ئه‌لیاوه‌ر دا، هاوكات 29 ئه‌ندام ده‌نگیان نه‌دا .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

جلال طالبانی رييس جمهور عراق شد

در نشست مجمع ملي عراق از ‪ ۲۵۰‬عضو حاضر در جلسه جلال طالباني رئيس اتحاديه ميهني كردستان عراق و نامزد پيشنهادي كردها با ‪ ۲۲۸‬راي و ‪ ۲۷‬راي سفيد به عنوان رئيس جمهور موقت اين كشور انتخاب شد. "عادل عبدالمهدي" نامزد پيشنهادي "ائتلاف يكپارچه عراق" و "غازي عجيل الياور" فرد پيشنهادي گروه‌هاي عرب اهل تسنن نيز به عنوان معاونان اول و دوم رييس جمهور انتخاب شدند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

توافق بر سر رياست جمهوری عراق

بی. بی. سی‌

[ 04.04.2005 ]

کوردستان‌و کورد

له‌ ژێر ڕۆشنایی قانوونی‌ به‌ڕێوه‌بردنی عێراق

له‌ ئێواره‌ کۆڕێکی‌ مێدیا دا

[ 04.04.2005 ]

دولت ملی و ناسیونالیزم؛ دورنماهایی از گفتمان ایرانی

 بهروز شجاعی

[ 03.04.2005 ]

روشنفکران و فعالان سياسی کرد در احزاب خلق حاکم در ايران

• هموطنان عزيز آذری و کرد و بلوچ و ترکمن و عرب که در احزاب مليت حاکم، فعال هستيد، بيائيد باهم خود را از قبای شتر مرغ خارج کنيم و در جائی قرار گيريم که ارزش کارمان برای مردم قدر دانمان بيش ازاين عيان باشد. بيائيد کاری کنيم که باهم پل پيوند جزاير کوچک احزاب مترقی را به وجود آوريم و راه را برای اتحاد آزادانه خلقهای ايران و يک سيستم فدراتيو هموار نمائيم

دکتر گلمراد مرادی

[ 03.04.2005 ]

كردها و نهمين انتخابات رياست جمهورى

• كارنامه ى 8 ساله اصلاح طلبى براى اصليترين اقوام ايرانى!! چه چيزی را در خود جاى داده است؟ سهم كردها در قدرت سياسى و حتى كابينه به چه ميزان افزايش يافته است؟ از ميزان محروميت و عقب نگه داشتگى و تبعيض چقدر كاسته شده است؟ مطالبات و خواستههاى دمكراتيك ملت كرد چقدر به منصه ى ظهور رسيده اند؟ آقاى رمضانزاده و همكيشان وى را بايد گفت كه حنايشان ديگر رنگی ندارد

علی بداغی

[ 03.04.2005 ]

رييس مجمع ملی عراق انتخاب شد

بی. بی. سی‌

[ 31.03.2005 ]

روز 31 مارس 2005، پنجاه و نهمین سالگرد

جان باختگان راه آزادی کردستان

دکتر گلمراد مرادی

[ 30.03.2005 ]

فدرالیسم و انجمن‌های ایالتی در ایران

• از انقلاب مشروطیت به بعد با الهام از قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی که رکن اصلی مشروطیت بود ، فدرالیسم بدفعات مختلف در میان سیاستمداران و بخش‌های آگاه جامعه مطرح شده اما بعلت مخالفت مستبدین با آن و نیز عدم توجه متجددین به اهمیت مساله در اثر فشارهای سیاسی بعد از مدتی به خاموشی گرائیده است اما این امر می‌بایست روزی بطور ریشه‌ای طرح می‌شد.

ماشاالله رزمی

مێدیا به‌رپرسی ناوه‌ڕۆكی هه‌واڵ‌و بۆچوونه‌كان نی‌یه!

Arşξvξ Xeber 16 ئارشیوی‌ خه‌به‌ر

•  ده‌نگ‌وباس

•  سیاسه‌ت

•  كۆمه‌ڵایه‌تی

•  هونه‌رو ئه‌ده‌ب

•  ژنان

•  زانست

•  نێونه‌ته‌وه‌یی

•  په‌رلان

•  ئاگاداری

•  ئاڕشیو

________________

•  گووگله

________________

 ئارشیوی‌ده‌نگ‌وباس

     مانگی:

•  ‌06- ی 2005

•  ‌05- ی 2005

•  04 - ی 2005

•  03- ی 2005

•  ‌02- ی 2005

•  01- ی 2005

•  12- ی 2004

•  1‌1- ی 2004

•  10- ی 2004

•  09- ی 2004

•  08- ی 2004

•  07- ی 2004

•  06- ی 2004

•  05- ی 2004

•  04- ی 2004

•  03- ی 2004

•  02- ی 2004

•  01- ی 2004

•  12- ی 2003

 

 

فۆنت دابه‌زاندن یاد په‌ڕلان ئێکسترا هونه‌ر وانه‌ی‌كوردی مێدیای‌كوردی ده‌نگ‌وباس فارسی كوردی kurdξ

 

[Copyright © 2000 - 2005]