kurd كوردی فارسی Xeber Media Wane Huner kstra Perlan yad Downloads Font

________________

KURDISTAN REFERENDUM

________________

* LNK HEWAL:

BBC: AR-FAR

DENGBAS

DMANE

HAWLAT

HEWAL

GZNG

Kerkuk-Kurdistan

KURDISH AFP

KURDISH DAILY

Kurdish Media

Kurdish News

Kurdistan bserver

MEDIA & aVSTA

NAWXO

NŞTIMAN

QAMIŞLO

PEYAMNR

ROJEV

ROJHILAT

VOA:FAR-KURDI

YARSAN

ئارشیوی ده‌نــگ‌وبــاس/ مانگی‌ 4- ی 2004

[ LAST UPDATE 20.03.05 - 01:39 AM  ]

[ 29.04.2004 ]

کـومله و کــردستان

مسأله کردها و فدراليسم، يکی از آن موضوعاتی است که بر تمام منطقه اثر ميگذارد، و جمهوری اسلامی ميخواهد اين توهم را دامن زند که گوئی گروه های سياسی غير کرد، فدراليسم را نميخواهند، و سعی ميکند مدافعين فدراليسم را تجزيه طلب بنماياند، در صورتيکه اکثريت اپوزيسيون ايران امروز، شروع کرده است که با فدراليسم سمت گيری کند، و ناسيوناليسم افراطی فارس،  اقليت بسيار کوچکی بيش نيست.

گروههای سياسی ايران بايستی راه حل فدرالی برای ايران را، قبل از پاشيدن جمهوری اسلامي، به رسميت بشناسند، وگرنه ايران ميتواند به يوگسلاوی ديگری تبديل شود. حزب کومله ميتواند نقش مهمی برای کمک به موفقيت اين راه حل دموکراتيک برای ايران انجام دهد.

 سام قندچی

[ 28.04.2004 ]

 Ala n ya Iraq hate qebl kirin

عێراق بوو به خاوه‌نی ئاڵایه‌كی تر

طرح پرچم تازه عراق

Dirjey heval..

[ 28.04.2004 ]

لـوح يـادبـود ميکـونـوس

اريگ، وکيل مدافع خانوادهء قربانيان: بر لوح حک شده؛ اين جنايت بدست رژيم پيشين ايران انجام شده. اگر نويسندگان متن معتقدند رژيم پيشين ديگر سر کار نيست و بر کنار شده، به چه دليل حکومتگران فعلی کوشش می کنند از بر پايی لوح جلوگيری کنند؟!
هرگاه بنی هاشمی، قاتل فراری ميکونوس را در ايران دادگاهی کنند، آنوقت می توان از "رژيم پيشين ايران" به عنوان آمر ترور ميکونوس نام برد
.

نسرين بصيری

[ 25.04.2004 ]

توافق كردها با آمريكا براي راه‌اندازي ارتش مستقل

پس از مدت‌ها بحث و گفت‌وگو و در دنباله رويدادهاي فلوجه، كوت و نجف، طرف‌هاي كردي و آمريكايي به توافق رسيده‌اند تا يك ارتش مخصوص كردي را به نام ارتش ميهني كردستان تشكيل دهند. يك منبع آگاه نظامي با بيان اين مطلب افزود: محدوده انجام وظيفه اين ارتش در كردستان بوده و زير نظر ارتش فدرالي عراق، انجام وظيفه خواهد كرد. به نقل از هفته‌نامه مديا، هم‌اكنون مقدمات تشكيل اين ارتش آماده شده است و تا زمان اتحاد دو مديريت اربيل و سليمانيه، به صورت مستقل عمل خواهد كرد، اما در زير يك نام و دور از مسائل حزبي فعاليت مي‌كند. اين منبع اضافه كرد: برخي افسران كردي كه از دوره نظامي اردن بازگشته‌اند، حاضر به انجام وظيفه در مناطق بغداد و بصره نشده‌اند. آنها درخواست خدمت در كردستان را كرده بودند و اكنون از كار بر كنار شده‌اند، در عين حال ممكن است با اين اقدام تازه، مشكلشان حل شود.

[ 23.04.2004 ]

لوح يادبود و"حاکمان سابق"!

آيا کاربرد دو واژه "حاکمان سابق" پرده پوششی برای سران جمهوری ملايان جنايت پيشه نخواهد بود و نگاه ها را به رژيم گذشته يعنی رژيم پهلوی بر نمی گرداند؟

بر پا داشتن لوح يادبودی برای قربانيان اين آدمکشی جمهوری اسلامی زمانی سخن دل خانواده قربانيان و ساير هم ميهنان آزادی خواه ما بود که به روشنی از سردمداران کنونی جمهوری اسلامی بنام دستور دهندگان اين آدمکشی نام می برد کوروش گلنام

[ 23.04.2004 ]

حقوق‌ اقليت‌ها

در پرتو رشد تكنولوژی‌ های‌ نوين‌ ارتباطی‌ و زير ساخت‌ های‌ آن‌ در سراسر كشورهای‌ جهان‌ ، حقوق‌ اقليت‌ ها نيز اهميت‌ روز افزونی‌ يافته‌ است‌ و به‌ عبارتی‌ به‌ چالش‌ ها و فرصتهايی‌ برای‌ اقليت‌ تبديل‌ شده‌ است.  دنباله‌مطلب

[ 21.04.2004 ]

مراسم پرده برداری از لوحه یادبود قربانيان ترور رژیم جمهوری اسلامی ایران در برلن برگزار شد

در این محل، محل قدیمی رستوران میکونوس در تاريخ 17سپتامبر 1992رهبران حزب دمکرات کردستان ایران دکتر صادق شرفکندی، فتاح عبدلی، همایون اردلان به همراه نوری دهکردی، سیاستمدار ساکن برلن توسط حاکمان سابق ایران به قتل رسیدند. آنان درراه مبارزه برای آزادی و حقوق بشر کشته شدند.

دنباله‌مطلب

[ 21.04.2004 ]

دادگاه ترکيه محکوميت فعالان کرد را تاييد کرد

ليلا زانادادگاهی در ترکيه پس از رسيدگی مجدد به پرونده چهار تن از نمايندگان سابق کرد در پارلمان آن کشور، محکوميت قبلی زندان آنان را تاييد کرده است.

بی.بی.سی

[ 21.04.2004 ]

جايگاه زبان و تفکر در جامعه بشری زبان مادری پديده بيرونی نيست. انسان با زبانش زاده می‌شود، در زبانش سير می‌کند و در حريم زبانی خود تنفس می کند، رشد می‌کند و می‌ميرد. زبان هر ملتی ظرف حضور آن ملت در کره خاکی است.

با توجه به پيوندی که زبان با تفکر دارد و زبان يک مقوله کمپلکس است که منبع انديشه، ظرف احساسات هر فرد يا ملتی است، هرگونه ناديده گرفتن و يا کم اهميت دادن به زبان مادری ملتی نوعی کشتن تفکر و سرکوب هويت و تضييع موجوديت و مدنيت فرد يا ملت است.

حميد داديزاده تبريزی

[ 20.04.2004 ]

جزئيات كشتار رستوران ميكونوس از زبان يكی از بازماندگان فاجعه

دنباله‌مطلب

[ 18.04.2004 ]image

4 هفته پس از كشتن شيخ ياسين
اسراييل رهبر جديد حماس را هم به قتل رساند
 •                 دنباله‌مطلب
 • [ 17.04.2004 ]

  آمريکا از طرح سازمان ملل در مورد عراق حمايت کرد

  سازمان ملل مسئول انتصاب دولت انتقالی عراق خواهد بود اما مقامات آمريکايی می گويند سهم اين کشور در روند انتخاب يک دولت تازه عراقی اساسی خواهد بود
  بوش: افراط گرايان و تروريستها سعی دارند قدرت را در عراق به دست گيرند، اما موفق نخواهند شد

  دنباله‌مطلب

  [ 17.04.2004 ]

  آينده پيشمرگان كرد در هاله ابهام

  دنباله‌مطلب

  بيانيه حزب دمکرات کردستان ايران

  برملا شدن یك جنایت سهمناك جمهوری‌ اسلامی‌

  وظیفه سازمانهای‌ مترقی‌ و میهن پرست بویژه‌ احزاب و سازمانهای‌ كردستانی‌ است كه‌ جنبش اسلامی‌ را تحت فشار قرار دهند تا حقایق مربوط به‌ این عمل شرم آ‌ور [اعدام شش تن از مبارزان کرد] را كه‌ علیه‌ مبارزان حزب دمكرات كردستان ایران انجام داده‌ است جهت افكار عمومی‌ كردستان و جهان آ‌شكار سازد. این جنبش پیشتر هر نوع ارتباط خود با این رویداد را انكار می‌نمود, ولی‌ حال كه‌ رژیم ایران بدین شیوه‌ پرده‌ از همدستی‌ این جنبش در این اقدام شرم آ‌ور بر می‌دارد, ضروری‌ است موضع خود را روشن نماید.                    دنباله‌مطلب

  [ 14.04.2004 ]

  نامه فراكسيون كرد مجلس به رياست پارلمان اروپا

  اعضای فراكسيون كرد مجلس در نامه‌‏ای به رياست پارلمان اروپا، خواستار آزادی "ليلا زانا" از زندان كشور تركيه شدند.

  دنباله‌مطلب

  [ 13.04.2004 ]

  .اگر پرسشی درباره اوضاع عراق داريد، آن را با محمود عثمان، عضو شورای حکومتی عراق مطرح کنيد.

  بی.بی.سی

  ----------------------------------
  پرسیارو وه‌ڵام سه‌باره‌ت به‌ بارو دۆخی عێراق، دكتۆر مه‌حمود عوسمان وه‌ڵامتان ده‌داته‌وه‌

   بی.بی.سی

  [ 9.04.2004 ]

   قانون اساسي موقت عراق و كردها

  مردم كردستان حق دارند هر طور كه مي‌خواهند فكر كنند من بسيار شنيده‌ام كه در تلويزيون‌هاي كردستاني بسياري از جوانان مي‌گويند كه برخي از كشورها تشكيل شده‌اند كه جمعيت آنان حتي به‌ اندازه شهيدان كردستان هم نيست آنان حق دارند اين يك واقعيت است مردم كردستان حق تعيين سرنوشت خويش را دارند هم اكنون خودمختاري دارند و آنها مي‌توانند سرنوشت خويش را با استقلال كردستان هم رقم بزنند و هيچ قدرتي حق ندارد در مقابل اراده كردستانيها قرار گيرد.

  دنباله‌مطلب

  [ 9.04.2004 ]

  گاردين از قول رامسفلد:

  ارتش امريكا درعراق به 130 هزار رسيد

  [ 8.04.2004 ]

  بارزاني :

  پيشمرگه هاي كرد بهارتش عراق خواهند پيوست

  بارزانی ديروز گفت : نيروهای پيشمرگ وابسته به دو حزب دمكرات و اتحاديه ميهنی كردستان در آينده جزو ارتش جديد عراق و تحت فرماندهی كل نيروهای مسلح قرار خواهند گرفت بارزانی افزود: پيشمرگ ، شبه نظامی نيست بلكه ارتش سازمان يافته ای است كه برای دفاع از دمكراسی و عراق التزام دارد و نمی توان آن را با شبه نظاميان ديگر مقايسه كرد و اين نيروها بخش تفكيك ناپذير ارتش جديد عراق به شمارخواهند رفت.

  [ 7.04.2004 ]

  عراقبه سوی سه‌ ‌پارچگی

   

  پيك نت. در پي جلوگيری از انتشار نشريه الحوزه،  در شهر نجف در جنوب عراق بين نيروهای ائتلاف و تظاهر کنندگان عراقی درگيری مسلحانه ای رخ دادكه در آن حداقل 24 تن کشته شده و بيش از يکصد نفر مجروح شدند. مقامات ائتلاف می گويند درگيری مسلحانه هنگامی رخ داد که طرفداران مقتدا صدر ، يكي از رهبران شيعيان عراقی به سوی سربازان اسپانيائی که می خواستند در شهر نجف وارد يکی از سربازخانه های نيروهای ائتلاف شوند تيراندازی کردند. وزارت دفاع اسپانيا می گويد چهار نفر از سربازان ائتلاف از ال سالوادور نيز ازجمله کشته شدگان هستند . نشریه حوزه به سردبیری شیخ یعقوب از معاونان مقتدا صدر نیز بازداشت شده است. و متهم به تشویش اذهان عمومی در عراق است و از جمله دلائل و انگیزه های حوادث اخیر نجف توقیف همین نشریه و دستگیری سردبیر آن می باشد. رژه جوانان طرفدار مقتدا صدر(طلبه 23 ساله عراقی) با لباس های مشکی و تحت نام ارتش مهدی عملا ظرفیت های فرو رفتن عراق در یک جنگ کامل قومی و مذهبی را در روزهای گذشته به نمایش گذاشته است. جنگی که نخستین نتیجه آن جدائی کردستان از عراق و فراهم آمدن زمینه کردستان بزرگ را فراهم خواهد ساخت. در اینصورت حساب مرکز عراق نیز که عمدتا سنی نشین است از جنوب این کشور که شیعه نشین است جدا خواهد شد و برپائی یک حکومت خود مختار و یا مستقل شیعه در نجف و بصره، خود تازه به معضلی و رقیبی جدید برای ایران با ادعای عرب بودن خوزستان تبدیل خواهد شد. ورود وزیر کشور عراق به ایران و مذاکرات وی با مقامات امنیتی و دولتی جمهوری اسلامی،جهت اتخاذ تدبیری مشترک برای حفظ آرامش در روز اربعین حسینی نشاندهنده سوء ظنی است که دولت شورائی عراق نسبت به نقش جمهوری اسلامی در حمایت از مقتدا صدر و حوادث تروریستی عراق دارد.

  [ 4.04.2004 ]

  ترازنامه گفتگویی‌ پیرامون:

  حق‌ ملل در تعیین‌ سرنوشت‌ خویش

  ولادیمیر ایلیچ لنین

  [ 2.04.2004 ]

  واقعه‌ميكونوس ‌به‌ گذشته تعلق

   ندارد

  دنباله‌مطلب

  [ 2.04.2004 ]

  ئامریكا بۆ كێشه‌ی سه‌د هه‌زار قوبرسی ده‌ورێكی به‌رفراوان ده‌بینێت كه‌چی بۆ بیست‌ملیۆن‌ كورد له‌ توركیه‌دا بێده‌نگه!

  زوبێرئایدار بۆهاوڵاتی ده‌دوێ

  [ 1.04.2004 ]

  جشن نوروز در شهرداری پاريس

  شهردار پاريس " برتراند دولانوئه" در سخنانش که در آغاز ضيافت به عنوان خوش آمدگويی و تبريک سال نو بیان کرد،  نوروز را عيد کردها خواند و ايرانيان، افغان ها و تاجيک ها را بخشی از قوم کرد به حساب آورد!

  دنباله‌مطلب

  [ 1.04.2004 ]

  فراخوان برای آشتی ملی در عراق

  روسای قبايل، روحانيت، سياستمداران، روشنفکران از اقصا نقاط عراق در مرکز کردنشين عراق شهر اربيل جمع گرديدند تا در باره آينده عراق تصميماتی را اتخاذ نمايند.

  گزارش از اربيل روزنامه تاس
  برگردان: ناهيد جعفرپور

  [ 1.04.2004 ]

  معنی وا قعی چند لغت تحریف شده!

  شهاب گولالان

  [ 1.04.2004 ]

  طرح مسئله فدراليسم در عراق خاريست آهنين

  در چشم دشمنان آزادي خلقهاي منطقه

   

  دکتر گلمراد مرادی

  مێدیا به‌رپه‌رسی ناوه‌ڕۆکی‌ هه‌وال‌و بۆچوونه‌کان نی‌یه!‌

  Arşv Xeber 04 ئارشیوی‌ خه‌به‌ر

    ده‌نگ‌وباس

    سیاسه‌ت

    كۆمه‌ڵایه‌تی

    هونه‌رو ئه‌ده‌ب

    ژنان

    زانست

    نێونه‌ته‌وه‌یی

    په‌رلان

    ئاگاداری

   ئاڕشیو

  ________________

    گووگله

  ________________

   ئارشیوی‌ده‌نگ‌وباس

       مانگی:

    04- ی 2005

    03- ی 2005

    ‌02- ی 2005

    01- ی 2005

    12- ی 2004

    1‌1- ی 2004

    10- ی 2004

    09- ی 2004

    08- ی 2004

    07- ی 2004

    06- ی 2004

    05- ی 2004

    04 - ی 2004

    03- ی 2004

    02- ی 2004

    01- ی 2004

    12- ی 2003

   

   

  kurd كوردی فارسی Xeber Media Wane Huner Extra Perlan yad Downloads Font

   

  [Copyright 2000 - 2005]